اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس یا Self-Confidence به این معناست که یک نفر به  توانمندی‌های خودش باور و اعتماد داشته باشد.

اگر فردی را ببینید که همواره با خود تکرار می‌کند که من نمی‌توانم، من نمی‌دانم، از پس این کار برنمی‌آیم و … مطمئنا اولین حرفی که به او می‌زنید، این است که اعتماد به نفس کافی نداری!

 

اعتماد به نفس پایین به این معنی است که فرد، به توانایی‌های خود باور ندارد و به مرور زمان به این نتیجه می‌رسد که از عهده انجام کارها برنمی‌آید.

ممکن است شرایط خانوادگی و نوع برخورد والدین، از شما یک آدم با اعتماد به نفس پایین ساخته باشد، ممکن است بر اثر برخی از تجربه‌های ناخوشایند، به کلی اعتقادتان را به توانایی‌هایی که دارید، از دست داده باشید و یا به هر دلیل دیگری، به این نتیجه رسیده باشید که نمی‌توانید از پس انجام برخی کارها و مسئولیت‌ها بربیایید. همه این‌ها می‌توانند از شما یک انسان با اعتماد به نفس پایین بسازند.

اما سوال اینجاست که آیا می‌توان اعتماد به نفس را افزایش داد؟

پاسخ ما به این پرسش، قطعا مثبت است! البته که باید راهش را بلد باشید ، ما در ادامه با معرفی روش‌هایی ساده، از شما یک انسان مطمئن، باصلابت و دارای اعتماد به نفس بالا خواهیم ساخت.

 

پیشنهادهایی برای غلبه بر اعتماد به نفس پایین :

1-متنی مثبت در مورد خودتان بنویسید گفتگویی درونی که من درون شما را تقویت کند .

2- به دقت بیندیشید و اهداف 5 ساله خود را روی کاغذ بیاورید نسخه ای از آن را درکشوی میزتان نگهداری کنید و روزی چند مرتبه آن را بخوانید ، این متن به شما کمک می کند اهداف خود را به خاطر داشته باشید و به شما احساس غرور می بخشد .

3- اگر هدف شما با موقعیت شغلی یا مکانی کنونی تان همخوانی ندارد برنامه ای برای تفکر بیشتر درباره ی چیزهایی که واقعا می خواهید بگذارید تا خودآگاهی خود را افزایش دهید. شاید زمان آن باشد که یک دوره مشاوره شغلی یا مشاوره در رابطه با زندگی شخصی خود، انجام دهید تا به شما در شفاف شدن آنچه می خواهید کمک کند.

وقتی موقعیت ما تفاوت عمده ای با ندای درونمان دارد تقویت اعتماد به نفس با تکرار و تمرین بیشتر و تمرکز بر ذهن خودآگاه امکان پذیر است .

پنج کاری که در آن مهارت دارید و دو کاری که در آن مهارت زیادی ندارید (از باغبانی گرفته تا کار با نرم افزار پاورپوینت ). زمانی را صرف فکر کردن در این مورد کنید، که چگونه می توانید وقت بیشتری به کارهایی که در آن مهارت دارید اختصاص دهید و وقت کمتری صرف اموری کنید که در آن مهارت کمتری دارید. چیزهایی که باعث می شوند در آن احساس ناکفایتی کنید از زندگیتان حذف کنید یا متعهد شوید اقدامی در جهت کسب مهارت در آن زمینه ها انجام دهید.

4- در ذهنتان فیلمی بسازید که نزدیک شدن شما به اهدافتان را نشان دهد، تصویرسازی ذهنی مثبت، کمک زیادی به خروج افکار منفی از ذهن شما خواهد نمود .

5-روی ظاهر خود کار کنید،وقتی احساس می کنیم که ظاهر خوبی داریم،احساس بهتر و اعتماد به نفس بالاتری خواهیم داشت. همه می توانند از آنچه دارند بهترین استفاده را ببرند. لبخند زدن، پاکیزگی، نگاه کردن به چشمان دیگران و با متانت راه رفتن، هزینه ای ندارد .

6-وانمود کنید که اعتماد به نفس دارید. “جمله وانمود کنید تا به آن دست یابید “واقعا عمل می کند. می توانید کار را به این شیوه انجام دهید: یک فیلم ذهنی شفاف از خود بسازید، در حالی که با اعتماد به نفس مثبت در کار یا زندگی شخصی خود رفتار می کنید .سعی کنید که برای سه روز تمام کاملا مثل این فیلم رفتار کنید، انگار که دارید در فیلمی بازی می کنید. آرام و مطمئن به خود رفتار کنید . در طول روز فیلم ذهنی تان را در مغزتان ببیند. پژوهش ها نشان می دهد که اکثر مردم بعد از تظاهر ، اعتماد به نفس  پیدا می کنند  .

7-شخصی را که از او خجالت می کشید، در نظر بگیرید. متنی بنویسید درباره ی این که چگونه در حضور این شخص عقاید خود را بیان کنید و با صدای بلند سخن بگویید. متن خود را با صدای بلند در خلوت بخوانید. افکار خود را با اعتقاد راسخ بیان کنید و نگران کلمات نباشید . این شخص را پیدا کنید و احساسات یا نظراتی را که در گذشته در حضور او بیان نمی کردید، بیان کنید. هرگز نظر خود را با تعصب و سلطه جویانه بیان نکنید، اما رسمی سخن بگویید .

8-اگر در نشست ها نظرات خود را بیان نمی کنید، باید این کار را شروع کنید. تصمیم بگیرید در هر جلسه ای که هستید، در کاری مشارکت کنید. این روش را امتحان کنید : برنامه ریزی فراتر از از زمان حال داشته باشید. موضوعی را که با آن علاقه دارید انتخاب کنید و از قبل برنامه ریزی کنید که در آن نشست می خواهید چه مطالبی را در مورد آن بیان کنید. اگر در مورد موضوع نشست اطلاعات خاصی ندارید، به عنوان یک تکلیف سعی کنید اطلاعات بیشتری در آن حوزه به دست بیاورید. درباره آن تحقیق کنید یا با همکارانتان صحبت کنید . آن چه را قرار است بگویید تمرین کنید. با خود تکرار کنید “ من می توانم این کار را انجام می دهم .من این کار را انجام خواهم داد “ زودتر از آنکه فرصت کنید تصمیم تان را تغییر دهید، شروع به صحبت کردن کنید .بیان نظرات و مشارکت در امور، موجب تقویت اعتماد به نفس و تقویت مهارت های رهبری می شود .

9-به دنبال فرصت هایی برای سخنرانی باشید. هر کاری را که در آن مهارت دارید یا موضوعی که بر آن مسلط هستید انتخاب و پیشنهاد کنید تا درباره ی آن در نشست ها یا جلسات گروهی کاری صحبت نمایید . اگر با مخاطبان کم تعداد شروع کنید، صحبت برای عده ی بیشتر و مخاطبان چالش برانگیز مانند اعضای هیئت مدیره برایتان آسان تر خواهد شد.

سخنرانی خود را قبل از موعد به دقت آماده کنید و روی آن چه می خواهید بگویید، تمرین کنید. قبل از شروع، لبخند بزنیدو نفس عمیقی بکشید، زیرا اغلب اوقات وقتی عصبی هستیم، نفس کم می آوریم.

10-مسئله ای نیست اگر برای رسیدن به اهداف مهم تر، بعضی رویه ها را زیر پا بگذارید، تصمیم درستی در مورد این که کدام عرف و رویه ها باید نادیده گرفته شوند، اتخاذ کنید و همیشه دلایل و مدارک مستدلی داشته باشید تا اگر کسی به خاطر تخطی از رویه های موجود بازخواستتان کرد، بتوانید پاسخگو باشید. بخش عظیم قدرت و اعتماد به نفس از تمرین تصمیم گیری مستقل به جای پیروی از رویه های اختیاری روی کاغذ ناشی می شود .

11-هر هدفی را به هدف های کوچکتر تقسیم کنید. تقویت اعتماد هدف بسیار بزرگی است و بیشتر به خیال می ماند. این تخیل را به قدم های کوچکتری تبدیل کند.مثلا امروز صبح  با فلانی تماس می گیرم. یا در نشست امروز بعدازظهر اظهار نظر خواهم کرد. یا برای پیدا کردن شغل به فلان جا خواهم رفت .

12- هر قدمی را که در راستای هدف یا تخیل بزرگتر خود برمی دارید ثبت کنید. کنار هر قدمی که ثبت می کنید، پاراگرافی در مورد نقش این کار در تقویت اعتماد به نفستان بنویسید سعی کنید هر اقدام را جداگانه با احساسی که در شما ایجاد کرده مرتبط کنید. هر چقدر بیشتر میان هر یک از تجربه ها و هدفتان ارتباط ایجاد کنید، بیشتر به هدفتان نزدیک خواهید شد .

13-به مشکلی که دارید فکر کنید، نظرتان چیست ؟چه احساسی دارید و در حال حاضر مشغول انجام چه کاری هستید ؟این ها را در چند جمله بنویسید. حال داستانی بنویسید درباره این که دوست داشتید الان مشغول چه کاری بودید، چه احساسی داشتید و به چه چیزی فکر می کردید، داستانتان را مانند فیلمی در ذهنتان تکرار کنید. بار دیگر که در شرایطی مشابه قرار گرفتید و حس کردید الگوهای رفتاری قدیمی تان دارند تکرار می شوند، می توانید رفتار تازه ای پیش بگیرید.

بیشتر بدانید:

ده راهکار افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس- ویدئو آموزشی

 

عزت نفس زیربنای اصلی اعتماد به نفس می باشد

اعتماد به نفس یک ویژگی شخصیتی بسیار مهم است ولی زیر بنای اصلی آن عزت نفس می باشد ، لذا تلاش کنید تا قصر آرزوهای خود را روی زمین حاصلخیز عزت نفس بنا نهید ، نکته های زیر را هر روز با خود مرور کنید:

 1. برچسب‌هایی مانند ترسو و خجالتی را به خود نزنید و اجازه این کار را به دیگران نیز ندهید.
 2. کمالگرایی را فراموش کرده و خود را با افراد درجه یک مقایسه نکنید.
 3. به جای تمرکز بر ویژگی‌های منفی خود، به ویژگی‌های مثبت دیگران توجه کنید.
 4. آنچه که هستید را بپذیرید و خودتان را دوست داشته باشید.
 5. لبخند زدن را فراموش نکنید
 6. ورزش کردن تاثیر زیادی روی روحیه، توانایی‌ها و از همه مهم‌تر اعتماد به نفستان خواهد داشت؛ پس تا می‌توانید ورزش کنید.
 7. به ظاهر و سبک لباس پوشیدن خود، توجه بیشتری داشته باشید.
 8. با خودتان مهربان باشید و هرگز خود را بی‌رحمانه قضاوت نکنید
 9. ایمان داشته باشید که هرکسی اشتباه می‌کند؛ پس از اشتباهات خود خجالت نکشید.
 10. بر روی چیزهایی تمرکز کنید که می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید. (بر روی چیزهایی دقیق شوید که تحت کنترل شما هستند و می‌توانید آن‌ها را عوض کنید)
 11. کارهایی که شما را خوشحال می‌کنند، بیشتر انجام دهید.
 12. موفقیت‌های کوچک‌تان را جشن بگیرید و از این کار خجالت نکشید.
 13. همواره برای شکست و یا پاسخ‌های منفی احتمالی، آمادگی لازم را داشته باشید تا شوکه نشوید.
 14. در مورد عزت نفس بیشتر بدانید : لینک عزت نفس

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *