راز موفقیت درپیش نویس زندگی life script

 شناخت پیش نویس زندگی -در برشی از فیلم رستگاری – رویکرد تحلیل رفتار متقابل

دانلود ویدئو از آپارات

کافی است جستجوی کوتاهی در وب و شبکه های اجتماعی  داشته باشید تا ببینید که افراد بسیار مختلف و گوناگونی، فهرست‌هایی را با عنوان نکته هایی درباره موفقیت تنظیم و ارائه کرده‌اند.

کسانی که خود را موفق می‌دانند یا دیگران آنها را افرادی موفق می‌دانند، تجربه های خود را در مورد موفقیت می‌گویند و آنها هم که شکست را تجربه کرده‌اند، معتقدند آموخته‌های بهتر و ارزشمندتری برای رسیدن به موفقیت کسب کرده‌اند.

در میان همه‌ی این حرف‌ها و تجربه‌ها، هم‌چنان نکته‌هایی در مورد موفقیت وجود دارد که کمتر به آنها اشاره می‌شود. نکته هایی که شاید دانستن آنها، طی کردن مسیر موفقیت را لذت‌بخش‌تر و تجربه موفقیت را ماندگارتر کند.

شناخت لایف اسکریپت ( پیش نویس زندگی )

 

یکی از بهترین روشهای خودشناسی و پیدا کردن رمز و راز موفقیت، آگاهی از پیش نویس زندگی life script  می باشد، افراد با توجه به پیش نویس زندگی برنده یا بازنده ، سرنوشت خود را تصمیم گیری می کنند، هر فردی بسته به دوران کودکی خود، و اینکه با چه پدر و مادری و در چه محیطی بزرگ شده ، پیش نویس زندگی متفاوتی دارد. لذا شناخت پیش نویس زندگی به شما کمک می  کند از نقش های نمایشنامه  روانی خود خارج شوید و با خودشناسی بیشتر ، پیش نویس زندگی خود را تغییر دهید و یک نمایشنامه و سرنوشت تازه ای برای خود رقم بزنید .

 

این فیلم روایت زندانیانی است که بیشتر آنها برای تمام عمر محکوم به حبس در زندان شائوشنگ هستند.  کارگردان دراین فیلم به داستان بانکداری می‌پردازد که به زندان افتاده‌است و این بانکدار با استفاده از نبوغ و مهارت خود، نه تنها از زندان فرار می‌کند، بلکه در تمام طول زندانی بودنش ، روزهایی شگفت انگیز برای خودش و زندانیان می سازد، جدا از داستان بسیار عالی فیلم، نکته‌ها و درس‌هایی در آن نهفته است که در ادامه می‌توانید برخی از مهمترین آن‌ها را بخوانید.

در ویدئو آموزشی بالا، انواع پیش نویس زندگی در فیلم رستگاری در شاوشنگ، برنده جایزه اسکار و یکی از 250 فیلم برتر جهان با رویکرد تحلیل رفتار متقابل مورد بررسی قرار گرفته است .

 

فیلم کامل به مدت 2 ساعت و 20 دقیقه را می توانید در آپارات یا یوتیوپ ببینید

مطابق با رویکرد تحلیل رفتار متقابل، پیش نویس شخصیت های اصلی داستان به شرح زیر است

شخصیت اندی – پیش نویس زندگی برنده

شخصیت بروکس – پیش نویس زندگی بازنده

شخصیت رد – پیش نویس زندگی نه برنده نه بازنده

 

ونکات بسیار مهم در خصوص پیش نویس زندگی برنده در تحلیل بالا ذکر شده است

 

 

برای بررسی ورود افراد به داخل زندان شائوشنگ باید به ورود گروهی که اندی دوفرین هم یکی از آنها بود اشاره کنیم. آنها کاملا وحشت زده و با حیرت به مامورین زندان و سایر زندانیان نگاه می کنند.

آنچه در ورود تازه واردان به زندان جالب می نماید این است که آنها مانند لحظه ی تولدشان کاملا عریان هستند. این صحنه تداعی کننده ی خروج یک نوزاد از رحم مادر و ورودش به این دنیای پرهیاهوست. جایی که نوزاد خیلی زود می فهمد دیگر هیچ اثری از آرامشی که در رحم مادر داشت نخواهد بود.

شخصیت رد که راوی داستان نیز می باشد همان ابتدای فیلم به این موضوع اشاره می کند و می گوید: “باید مثل روزی که به دنیا اومدی لخت بشی”.

پیش نویس زندگی چیست ؟

پیش نویس زندگی (لایف اسکریپت) طرحی است که در دوران کودکی تحت تاثیر، پدر، مادر و جانشین روانی آنها ریخته می شود، توسط نوزاد تصمیم گیری می شود و در دوران بزرگسالی با اتفاقات بعدی زندگی تقویت و توجیه می شود.

 

یک حقیقت تلخ در مورد پیش نویس زندگی این است که هر انسانی در کودکی به دلیل بدرفتاری های سرپرستان اولیه و همچنین به خاطر کج فهمی های کودکانه ی خودش، چنین زندانی را برای خود می سازد.

6 خصوصیت مهم پیش نویس زندگی برنده :

 

1-امیدواری

2-اطمینان و ایمان

3-مثبت اندیشی

4-خوش بینی

5-امنیت و آرامش

6-پشتکار و تداوم تا رسیدن به خواسته و هدف

 

این 6 خصوصیت مهم که ستونهای اصلی اعتماد به نفس می باشد در پیش نویس زندگی برنده (اندی ) به خوبی مشهود و آشکار است و همین باعث موفقیت او در تمام روند داستان رستگاری در زندان شاوشنگ می باشد.

 اگر از آن دسته افرادی هستید که مدام ناامید ، بدبین، منفی نگر و دچار نگرانی افراطی هستید باید خودشناسی بیشتری از دوران کودکی و آسیب های مربوط به پیش نویس زندگی خود داشته باشید.

اما خبر خوب برای همه مان این است که همواره راهی برای خروج از زندان پیش نویس و گذشتن از دیوارهای آن وجود دارد.

در جلسه چهاردهم  دوره جامع آموزش تحلیل رفتار متقابل TAدر خصوص پیش نویس زندگی کاملا توضیح داده شده است.

همچنین در جلسات پانزدهم ، شانزدهم، هفدهم دوره جامع تحلیل رفتار متقابلTAدر خصوص مهارهای(اینجانکشن) پیش نویس که مانع یک زندگی شاد، با لذت و با بهره وری بالا می شود،توضیحات کاملی ارائه شده است.

 

دو دوره آموزشی زیر به شما کمک می کند از نقش پیش نویسی خود خارج شوید و یک زندگی شاد با بهره وری بالا برای خود رقم بزنید :

 

دوره جامع تحلیل رفتار متقابل TA

 

دوره اعتماد به نفس و عزت نفس به روش TA

 

رستگاری در شاوشنک به راستی یکی از بهترین فیلم‌هایی قلمداد می‌شود که درس‌های مهمی به ما در زندگی می‌دهد. این فیلم به ما یاد می‌دهد که در هیچ شرایطی نباید امید خود را از دست بدهیم. پشتکار در کنار کار هوشمندانه رمزی است که ما را به موفقیت می‌رساند. جمله زیر یکی از مهم‌ترین رموزی است که باید از این فیلم یاد بگیریم و در تمامی لحظات زندگی به کار ببندیم. بد نیست که این جمله را بنویسید و در برابر چشمان خود قرار دهید

” امید چیز خوبی است و شاید بهترین چیزها باشد و چیزهای خوب هیچ وقت از بین نمی‌روند.”

 

بیشتر بدانید:

آموزش مقدماتی تحلیل رفتار متقابل TA

اگر می خواهید با پیش نویس زندگی بیشتر آشنا شوید و پیامهای والد و احساسات کودک درون را بشناسید، با 4  وضعیت زندگی در دوران کودکی و پیش نویس زندگی آشنا شوید پیشنهاد ما این است که پکیج آموزشی تحلیل رفتار متقابل TA که طبق استاندارد انجمن بین المللی ITAA  تهیه شده را خریداری فرمایید.

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *