تحلیل فیلم و سریال با رویکرد TA

آموزش تحلیل رفتار متقابل TA

در این قسمت، برش هایی از فیلم های مختلف با رویکرد تحلیل رفتار متقابل TA بررسی شده و راهکارهایی برای یک زندگی بهتر ،خودشناسی بیشتر و روابط سالم ارائه گردیده که حتما برایتان مفید خواهد بود.

یکی از اهداف صنعت سینما و تئاتر، در ساختن فیلم و تهیه نمایشنامه ، انتقال یک پیام آموزشی به مخاطب یا بیینده میباشد، در صنعت سینمای کشورهای پیشرفته،تیمی از روانشناسان و جامعه شناسان متخصص گرد هم می آیند تا نسبت به متن داستان و روند ساخت فیلم اظهار نظر کنند، که این قاعده در بعضی از فیلم های ایرانی نیز لحاظ شده است .

لذا یک بیننده آگاه می تواند روند تغییر یک زندگی ایده آل  را از یک فیلم خوب دریافت کند، پیام ها در دل داستان فیلم ، نمایشنامه یا سریال پنهان میباشد و بیننده با توجه به درکی که از دنیای پدیدارشناسی دارد، از پنجره نگاه خود فیلم را تحلیل و در واقع برداشت می کند.

لینک تحلیل فیلم کلبه 

لینک تحلیل انیمیشن درون بیرون

لینک تحلیل فیلم رگ خواب

لینک تحلیل فیلم آتش بس

لینک تحلیل فیلم رستگاری

لینک تحلیل سریال آیینه قسمت 1

لینک تحلیل سریال آیینه قسمت 2

لینک تحلیل سریال آیینه قسمت 3

————————————————————————————

 

لینک تحلیل فیلم کلبه 

 

فیلم درباره یک مرد مسیحی است که دختر کوچکش توسط یک قاتل سریالی به قتل رسیده و سالها پس از مرگ او در یک سیر رویایی با فردی که در فیلم خدا نامیده میشوند دیدار میکند تا بتواند خود و قاتل دخترش را ببخشد .این فیلم از این جهت برای تحلیل انتخاب شده که به افراد کمک کند دردها و رنج های زندگی را اول از همه بپذیرند و از درون همان درد، درس زندگی را بیاموزند، درسی که موجب پرواز و بزرگ شدن روح می گردد.در ویدئوی آموزشی بالا به نکات مهمی در خصوص عشق به زندگی ، بخشش، عدم قضاوت و عشق به خدا اشاره شده است.لینک بالا را کلیک کنید.

————————————————————————————

 

لینک تحلیل انیمیشن درون بیرون 

 

آیا احساساتی مثل خشم ، نفرت، ترس احساسات نامطلوبی هستند؟ آیا ما همیشه باید شاد باشیم؟شاید برخلاف تصور و باوری که امروزه در بین عموم مبنی بر شاد بودن همیشگی وجود دارد در این انیمیشن شما می بینید که تمام عواطف و احساسات انسانی مهم هستند و نباید هیچ یک را نادیده گرفت و یا سرکوب کرد.  اگرچه که افراد فکر می کنند این انیمیشن برای نوجوانان جذاب است ولی می توان گفت مخاطب این اثر بیشتر والدین هستند و حاوی نکات بسیارآموزنده برای بزرگسالان است. که در ویدئوی آموزشی بالا به نکات مهمی در این خصوص اشاره شده است.لینک بالا را کلیک کنید.

————————————————————————————

 

لینک تحلیل فیلم رگ خواب

 

در این ویدئو آموزشی شخصیت لیلا حاتمی ( در نقش مینا) تحلیل شده است ، مخاطب این تحلیل  بیشتر افرادی هستند که به واسطه مهارهای پیش نویس زندگی خود درگیر وابستگی ، ترس از دست دادن ، عدم ارزشمندی و عدم عزت نفس در رابطه با دیگران شده اند. این تحلیل نشان می دهد چطور ترس هایی که از دوران کودکی در وجود مینا نهادینه شده اند نه تنها باورها و تفسیرها، احساسها و رفتارها و انتخابهای مینا را تحت تاثیر قرار می دهند بلکه زندگی مینا را به سمتی می برند که خودشان می خواهند. این تحلیل به شما کمک می کند با پیش نویس زندگی خود آشنا و عزت نفس خود را افزایش دهید،لینک بالا را کلیک کنید.

————————————————————————————


لینک تحلیل فیلم آتش بس

-شخصیت محمد رضا گلزار دراین فیلم والد کنترلگر و  کودک لجباز می باشد،  در واقع، والد وکودک به صورت نوار های ضبط شده در تمام اشخاص وجود دارد و تمام چیزهایی که کودک از پدر و مادرش می بیند یا می شنود در نوار والد ضبط می شود،بسته به اینکه فرد، در چه خانواده ای بزرگ شده است ، پیام های والد و احساست کودک درون متفاوت است،این دستگاه ضبط در بزرگسالی مدام روشن است و در شرایط استرس زا، آماده بازنواختن است،تحلیل و توضیحات کامل در خصوص شناخت والد و کودک را در لینک بالا ببینید.


———————————————————————————–

لینک تحلیل فیلم رستگاری

 

-در ویدئو آموزشی فیلم رستگاری در شاوشنگ شخصیت مربوط به سه نقش اصلی داستان تحلیل شده است .1-شخصیت اندی – پیش نویس زندگی برنده 2-شخصیت بروکس – پیش نویس زندگی بازنده 3-شخصیت رد – پیش نویس زندگی نه برنده نه بازنده- 

و نکات بسیار مهم در خصوص پیش نویس زندگی برنده عنوان شده است تا شما بتوانید شناخت بیشتری از خودتان کسب کنید و بتوانید با شناخت پیش نویسی زندگی، زندگی سرشار از خوشبختی را برای خود رقم بزنید،لینک بالا ببینید.

لینک تحلیل سریال آیینه قسمت 1

-در ویدئو آموزشی سریال تلویزیونی آیینه قسمت 1 مشاجره بین یک زن و شوهر بر سر خرید کادوی چشم روشنی عروسی میباشد ،در برش هایی از فیلم می بینیم که زن از اهمیت ندادن شوهرش به فامیل او گله و شکایت دارد و به علت اینکه همسرش کادوی گران قیمتی برای فامیل او نمیخرد ناراحت است و جروبحث بین آنها بالا می گیرد لذا مدام از وجه کودک لجباز درون وارد نقش پیش نویسی خود می شود ، تحلیل و راهکار یک ارتباط موثر را در لینک بالا ببینید.

————————————————————————————

لینک تحلیل سریال آیینه قسمت 2

-در ویدئو آموزشی سریال تلویزیونی آیینه قسمت 2 پسری جوان که عاشق دختر مورد علاقه اش می شود، به اتفاق خانواده به خواستگاری می رود، ولی با مخالفت شدید خانواده خودش مبنی بر عدم شایستگی دختر و خانواده او روبرو می شود . آقای داماد کودک درون سازگار و یا بیش سازگار دارد و فاقد مهارت های اجتماعی سازنده  برای ابراز خواسته اش می باشد، لذا به آسانی،به عدم انتخاب همسر مورد نظرش تن می دهد و از خواسته اش صرف نظر می کند.و در ادامه داستان به ازدواج با فردی که هیچ علاقه ای به او ندارد تن می دهد،تحلیل و راهکار یک ارتباط موثر را در لینک بالا ببینید.

————————————————————————————

لینک تحلیل سریال آیینه قسمت 3

-در ویدئو آموزشی سریال تلویزیونی آیینه قسمت 3 اختلاف بین زوجین می باشد که مشکل اصلی بر سر این مسئله است که مرد ترجیح می دهد روزهای تعطیل خود را با دوستانش سپری کند ولی این رفتار شدیدا مورد اعتراض همسرش می باشد.از آنجایی که خانم نیز اصول ارتباطی صحیح را نمی داند، اختلاف و دعوای بین آنها بالا می گیرد.تحلیل و راهکار این ارتباط را در لینک بالا ببینید.

 


2 پاسخ
 1. فاطمه سادات حسینی گفته:

  سلام خانم دکتر عزیز
  فن بیان و شیوه انتقال مطالبتون به روش رویکردتحلیل رفتار متقابل بسیار عالی و کاربردی وتاثیر گذار است ومن از شما ممنونم که منو با این رویکرد آشنا کردید در واقع به کمک شما تونستم کودک آسیب دیده درونم را تا حدود زیادی شفا بدهم.حال خوب الآنم را مدیون شما هستم خانم دکتر عزیز دوست داشتنی من

  پاسخ
 2. فاطمه سادات حسینی گفته:

  سلام ممنونم خانم دکتر عزیزم واقعا برای من سخنان شیرین شما تاثیر گذاره وخیلی تو کارم استفاده می کنم خدا بهترین هارو نصیبت کنه ان شالله?????

  پاسخ

تعقیب

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
  نظری بدهید!

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *