شناسایی ۵ احساس مهم درونی در تحلیل انیمیشن درون، بیرون inside out

دانلود ویدئو از آیارات

آیا احساساتی مثل خشم ، نفرت، ترس احساسات نامطلوبی هستند؟

آیا ما همیشه باید شاد باشیم؟

وقتی خشمگین می شوید ممکن است با خود فکر کنید اگر فریاد بزنید حتما آدم گستاخی به نظر می رسید، پس بهتر است این احساس منفی را فروبرید و آن را ابراز نکنید، چون ازکودکی به شما آموخته اند که دختر خوب فریاد نمی زند، به همین علت وقتی کارمندتان، کارش را اشتباه انجام می دهد به جای اینکه با یک الگوی رفتاری قاطع و کارآمد اشتباه او را گوشزد کنید سکوت می کنید.

وقتی در زندگی فقدانی را تجربه می کنید و یا دچار ورشکستگی بزرگ مالی می شوید، تلاش می کنید دیگران ناراحتی و ضعف شما را نبینند زیرا از کودکی به شما آموخته اند مرد گریه نمی کند!  وقتی به عنوان یک مرد بالغ این احساس را سرکوب می کنید و جلوی اشک ریختن خود را می گیرید، ناخودآگاه غم به صورت افسردگی در شما نمود پیدا می کند.

 

چرا تماشای انیمیشن (درون بیرون) را به بزرگسالان توصیه می کنیم؟

 

 اگرچه که افراد فکر می کنند این داستان برای نوجوانان جذاب است ولی می توان گفت مخاطب این اثر بیشتر والدین هستند و حاوی نکات بسیارآموزنده برای بزرگسالان است. 

 

شاید برخلاف تصور و باوری که امروزه در بین عموم مبنی بر شاد بودن همیشگی وجود دارد در این انیمیشن شما می بینید که تمام عواطف و احساسات انسانی مهم هستند و نباید هیچ یک را نادیده گرفت و یا سرکوب کرد. به عنوان مثال احساساتی مثل غم ، خشم و انزجار اگر به شکل درست به کار گرفته شود می تواند حتی باعث رشد افراد در رسیدن به خواسته هایشان و تحقق یک زندگی ایده آل گردد، که در تحلیل  فیلم با رویکرد TA به نکات مهمی در این خصوص اشاره شده است.

 

موارد بسیار مهم در تحلیل انیمیشن درون بیرون  inside out

 

  • نقش کمپانی دیزنی و پیکسار در استفاده از متخصصان علوم رفتاری و روانشناسی جهت ساخت انیمیشنی تاثیر گذار 
  • فیلم نامه نویس معروف و خلاق پیت داکتر (نویسنده انیمیشن روح SOUL )
  • شناسایی و به رسمیت شناختن احساسات منفی (خشم ، ترس، غم ، نفرت )
  • مبحث مهم حل تعارضات و تنش در خانواده با شناخت درست احساسات 
  • اهمیت احساس شادی در رهبری شخصیت 
  • آشنایی با ساختار ذهن و ضمیر ناخودآگاه
  • اهمیت بروز غم در روابط  و دریافت حمایت اجتماعی 

اینها موارد بسیار مهمی است که در تحلیل انیمیشن به مدت 20 دقیقه به آن پرداخته شده و به شما در خودشناسی و ارتباط موثر با دیگران کمک می کند .

 

مهم‌ترین نقطه‌ی قوت انیمیشن درون بیرون بهره‌گیری از ایده ا‌ی جسورانه و متفاوت پیت داکتر از زندگی خودش می باشد. زمانی‌که در کودکی همراه والدینش به کشوری دیگر مهاجرت می‌کند و آنجا با مشکلات و چالش‌هایی روبه‌رو می‌شود که بعدها نیز مشابه آن برای دختر خودش اتفاق می افتد. پس از آن بود که داکتر تصمیم گرفت این مسئله را دست‌مایه‌ی نوشتن داستانی جدید کند و برای درک صحیح و بهتر، از نظرات روانشناسان و مشاوران متخصص استفاده نمود و مطالعه‌ی بسیاری بر روی ذهن انسان، به منظور رسیدن به داستانی دقیق‌تر و ارزشمندتر انجام شد.

پیام مهم انیمیشن

 

ما در انیمیشن درون بیرون  یک پیام بسیار ارزشمند دریافت می‌کنیم و آن اینکه، تمام عواطف و احساسات بشری به یک اندازه مهم هستند و در جایگاه خود نیاز به بروز و ظهور دارند. گاهی غمگین بودن و اشک ریختن برای انسان لازم است و گاه نیاز است از چیزی واهمه داشته باشد. گاهی لازم است برای برد در بازی تمام نیروی خشم خود را به کار بگیرد تا انرژی درونی خشم او را در میدان نبرد، پیروز کند.

تمام این احساسات  برای آگاه کردن شما به وجود می آیند و اغلب تنها راه ارتباط شما با روحتان هستند، اگر به واسطه پیام های پیش نویسی در دوران کودکی آن احساسات  را انکار کنید و یا وانمود کنید واقعی نیستند، آن احساسات نمی توانند به شما در مسیر بازگشت به منزل حقیقی و آغوش رحمت الهی کمک کنند .

این فرایند تغییر یعنی اجازه حضور و پذیرش عواطفتان می تواند فرصت های درونی و بیرونی غیرمنتظره و معجزه آسایی برای شما به ارمغان بیاورد.

اگر قصد داریدبا خودشناسی، افکارو احساسات خود را شناسایی کنید ،با کنترل خشم و به کار گیری الگوی رفتاری کارآمد، ارتباط موثر با دیگران برقرار کنید، پیشنهاد ما این است که پکیج آموزشیTA  (باتخفیف فوق العاده) که طبق استاندارد انجمن بین المللی TA تهیه شده را خریداری فرمایید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *