مهارت حل مسئله و تصمیم گیری

مهارت حل مسئله یک فرایند ذهنی و رفتاری است که فرد سعی می کند به کمک آن راه حل های موثر، مفید و سازگارانه برای زندگی خود پیدا کند .

زندگی سراسر انتخاب است

از انتخاب رشته تحصیلی شروع می شود،

 انتخاب شغل و یا راه اندازی کسب و کار شخصی

انتخاب سرمایه گذاری در حوزه ای پرریسک و یا خرید خانه و ماشین

و گاهی تا انتخاب بین ماندن و یا مهاجرت به شهر و یا کشور دیگر و انتخاب شریک برای ادامه همراهی در مسیر زندگی می باشد. 

و پر واضح است که انتخاب گاهی با چالش همراه است

گاهی چالش ها در ابعاد بدهی مالی و گاهی چالش درشکست و نرسیدن به اهداف پیش بینی شده و گاهی چالش در اتفاقات پیش بینی نشده می باشد.

مهارت حل مسئله و تصمیم گیری- مهارت های ده گانه زندگی

دانلود فایل صوتی مهارت حل مسئله و تصمیم گیری

 

طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی، در تمام فرایند زندگی،  انتخاب بهترین راه حل، از بین احتمالات ممکن، و رویکرد مسئله محور به جای هیجان مدار، از جمله مهارت های مهم زندگی و ویژگی یک شخصیت سالم می باشد .

همانطور که  من همیشه بر خودشناسی جهت موفقیت در تمام ابعاد زندگی شخصی و شغلی تاکید دارم، در مهارت حل مسئله و تصمیم گیری نیز باید اول شناخت مناسبی از خودمان داشته باشیم تا بتوانیم در انتخاب های زندگی ، به موقع و درست عمل کنیم.

در پادکست بالا به مهارت حل مسئله و تصمیم گیری با رویکرد تحلیل رفتار متقابلTAپرداخته شده است و شما با شناخت صحیح شخصیت خودتان از سه وجه والد ، بالغ وکودک می توانید به آسانی مسائل را تحلیل نموده و در نهایت تصمیم درست را با وجه شخصیت بالغ درون خود اتخاذ کنید.

در این پادکست به مهارت پنجم و ششم از مهارت های ده گانه زندگی پرداخته شده است ، 20 دقیقه اول در خصوص مهارت حل مسئله  و در 20 دقیقه دوم مهارت تصمیم گیری و راه حل بارش فکری و استفاده از وجه بالغ شخصیت جهت تصمیم گیری نهایی ارائه شده است.

از آنجایی که مهارت حل مسئله  یک مهارت ذهنی و رفتاری است ، و بویژه در این مهارت ذهن و کنترل افکار از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است ، به مبحث ذهن ناخودآگاه اشاره شده و راه حل مسئله توسط بارش فکری تشریح شده است .

نکته بسیار حائز اهمیت ، در مبحث بارش فکری، جلوگیری از هجوم افکار منفی ،کنترل وجه والد سرزنشگر شخصیت درون و شناخت مهارها یا بازدارنده ها در سطح پیش نویس و یا ذهن ناخودآگاه می باشد .

فرایند نوشتن و درک شعور بیکران الهی از طریق وجه کودک طبیعی درون به شما کمک می کند راه حل های بیشمار را پیدا کنید و با کنترل مداخله وجه والد و منتقد درون ، تمام راه حلها را یادداشت و سپس از بین راه حل های ارائه شده بهترین راه حل ممکن را با تحقیق و بررسی بیشتر اتخاذ نمایید و در این مرحله است که به راحتی فرایند تصمیم گیری بالغانه صورت می گیرد .

برای یادگیری سایر مهارت های ده گانه زندگی روی لینک زیر کلیک کنید:

مهارت های ده گانه زندگی

 

 

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] مهارت حل مسئله یک فرایند ذهنی و رفتاری است که فرد سعی می کند به کمک آن راه حل های موثر، مفید و سازگارانه برای زندگی خود پیدا کند . […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *