پیش نویس زندگی life script

به زندگی خودتان به مانند یک داستان نگاه کنید. آیا می توانید داستان زندگیتان را تعریف کنید؟ چگونه شروع شده است؟ تمایل دارید چگونه ادامه پیدا کند و چگونه پایان پذیرد؟

شما نیز مانند بقیه انسان ها نگارنده داستان زندگی خود هستید. داستانی که نگارش آن از هنگامی که قدم بر عرصه زندگی گذارده اید آغاز گردیده و تا حدود هشت سالگی بخش اعظم آن را نگاشته اید.

” حال که شما در بزرگسالی خود به سر می برید ، سرآغاز زندگیتان خارج از دسترس ذهن آگاه شماست و شاید تا به حال آگاهی نداشتید که چنین زندگی نامه ای را نوشته اید. با این وجود بدون این آگاهی ، این سرگذشت را که سالها پیش آن را نگاشته اید در زندگی خود به عمل درمی آورید. این سرگذشت ، پیش نویس زندگی شماست.” (به نقل از کتاب تحلیل رفتار متقابل ، نوشته دکتر اریک برن)

انواع پیش نویس

 

 به لحاظ محتوایی ، داستان یا پیش نویس زندگی در سه عنوان دسته بندی می شود:

1-پیش نویس برنده

2-پیش نویس بازنده

3-پیش نویس معمولی و پیش پا افتاده

 

در اکثر گرایشات و نظریات روانشناسی تاکید فراوانی بر تاثیر تجربیات کودکی روی تصمیم گیری های فرد در بزرگسالی دارد. اهمیت دوران کودکی و تجربیات آن دوران در نظریه تحلیل رفتار متقابل به عنوان هسته مرکزی نظریه شناخته می شود.

1-پیش نویس برنده

برنده شدن به معنی  رسیدن به اهداف تعیین شده است. برنده بودن و موفقیت به اهدافی که برای خودمان تعیین می کنیم ربط دارد. مثلا اگر کسی هدفش این باشد که در یک کوهستان به زندگی آرام در دل طبیعت بپردازد و به هدفش نیز برسد در عین حال که در آرامش است و از درون شاد است در واقع وی دارای پیش نویس برنده و موفق بوده است. همچنین اگر هدف فرد دیگری دست یافتن به رهبری جامعه باشد و آن فرد در آرامش و راحتی و با ملایمت به این هدف رسیده باشد برنده و موفق به شمار خواهد آمد.

 

2-پیش نویس بازنده

بازنده به کسی می گوییم که به اهداف خود نرسد و یا اینکه به اهدافش با آرامش و ملایمت نرسد. مثلا فردی که زندگی در کوهستان را انتخاب کرده باشد اگر از روی ناچاری و به دلیل رسوایی مالی انزوا و دوری از مردم را برگزیده باشد ، فردی بازنده می باشد.

فردی که به هدفش می رسد ولی به دلیل فعالیت غیر اصولی و خارج از حد و تنش های فراوان دچار بیماری می شود نیز فردی بازنده است ، هرچند به لحاظ ظاهری موفق به حساب بیاید.

تصمیماتی که در کودکی گرفته می شود تاثیر فراوانی در رسیدن به اهداف و برنده یا بازنده بودن فرد دارد. شخصی که در کودکی این تصمیم را اتخاذ کرده باشد که ” من هرگز موفق نخواهم شد ، حالا می بینی ” ممکن است مسیرهایی را برای رسیدن به اهدافش تعیین نماید که به موفقیت ختم نشود. یا فردی تصمیم بگیرد برای اینکه از طرف والدین ، توجه ، مراقبت و عشق دریافت نماید باید همیشه بیمار باشد . وی ناچار است برای رسیدن به عشق و محبت والدین مسیر غمباری را طی کند. این پیش نویس هم پیش نویس بازنده محسوب می شود.

پیش نویس بازنده از لحاظ شدت به سه دسته تقسیم می شوند : درجه یک  ،  درجه دو   ،  درجه سه

-پیش نویس درجه یک ،

شکست ها ، ناکامی ها و بیماریها خفیف هستند . مثل افسردگی خفیف یا افت تحصیلی در دانشگاه

-پیش نویس درجه دو

شامل موارد وخیم تر و جدی تر می شود مانند اخراج از شغل یا دانشگاه  یا  درمان های طولانی به دلیل افسردگی شدید

-پیش نویس درجه سه

شامل پیامدهای خیلی شدیدی می شود . که به سه مکان دادگاه ، بیمارستان و گورستان منتهی می شود.

 

3-پیش نویس معمولی و پیش پا افتاده

فردی که پیش نویس زندگی اش معمولی و پیش پا افتاده است ، در حاشیه زندگی می کند. نه برنده است و نه بازنده.

در شغلش نه ترفیع می گیرد و نه اخراج می گردد. و همیشه به این می اندیشد که در گذشته چه تصمیماتی می توانسته بگیرد ولی اقدام لازم را انجام نداده است.

پیش نویس ترکیبی

چنین به نظر می رسد که ما در گزینش پیش نویس زندگی مان ، ترکیبی از برنده و بازنده و معمولی را انتخاب می کنیم . گاهی نیز در بخشی از زندگی ، پیش نویس برنده در بخشی دیگر بازنده و در بخشی نیز معمولی و پیش پا افتاده را بر می گزینیم.

آیا مثال هایی در بین مشاهیر و بازیگران و شخصیت های معروف نمونه هایی را سراغ دارید؟

مارادونا مثال خوبی است . وی در فعالیت بدنی برنده بود و تبدیل به یک اسطوره شد ولی در جنبه مراقبت از خویش به قدری ضعیف عمل کرد که به اعتیاد خانمان سوزی دچار گردید.

اقدامک

هر پیش نویسی را می توان تغییر داد. آیا پیش نویس شما برنده است یا بازنده ؟ شاید هم معمولی و پیش پا افتاده؟

در دو قسمت جداگانه روی برگه کاغذ؛

  • مواردی را که برنده بوده اید را به یاد بیاورید. در قسمت مربوطه بنویسید.

  • مواردی را که بازنده بودید را نیز به یاد بیاورید. در قسمت مربوطه بنویسید.

 به مواردی که بازنده بودید به دقت فکر کنید . پنج فعالیت که شما را در مسیر برنده بودن قرار می دهد را یادداشت نمایید.

روی لینک زیر کلیک کنید و 6 خصوصیت مهم پیش نویس زندگی برنده را مطالعه کنید:

 

راز موفقیت – لایف اسکریپت

 

تحلیل پیش نویس زندگی در فیلم رستگاری

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *