راهکار محبت و نوازش در برخورد با افراد دشوار -رویکرد تحلیل رفتار متقابل TA

اگر در محیط کار یا خانواده ، شخصی وجود دارد که با رفتارش و کلامش شما را  آزار می دهد، و هروقت که به آن رفتارها می اندیشید عصبانی و برافروخته می شوید ، نیاز است که با مفهوم نوازش در تحلیل رفتار متقابل بیشتر آشنا شوید تا بتوانید با این افراد کنار بیاید .

در همه ما انسانها صفات و ویژگی های خوب و بد وجود دارد ،شخصی که شما را با رفتارش آزار می دهد بیشتر از بقیه به نوازش شما نیاز دارد و اگر بتوانی او را با عشق متبرک کنی ، رابطه شما به آسانی بهبود خواهد یافت .

شخصی برایم تعریف کرد که در خانواده همسرم، فردی وجود دارد که با نیش و کنایه هایش مرا آزار می دهد و در کل شخص منفوری هست که دیگران از دست و زبان او در امان نیستند، با او چه رفتاری نشان دهم ؟

به او گفتم اهمیتی ندارد که دیگران چه واکنشی نسبت به او دارند، تو چه احساس و رفتاری نسبت به این فرد نشان می دهی ؟

گفت راستش از او بدم می آید، و دوست ندارم هیچوقت او را ببینم ، و به محض روبرو شدن با او احساس بدی دارم و دچار احساس نفرت ،انزجار و ترس می شوم ، گاهی دستانم شروع به لرزیدن می کند واگر بتوانم جلوی برافروختگی خودم را بگیرم پاسخش را می دهم.

 به خوبی می دانستم که مشکل اصلی او  از همین جا نشات می گیرد،هر گونه رابطه قبل از اینکه در قالب رفتار خود را نمایان کند در احساس ظاهر می شود، وقتی شما احساس خوبی به دیگری ندارید، قبل از هر واکنش رفتاری، خشم ، نیش و کنایه و سایر احساس های منفی او را دریافت خواهید کرد.

چگونه با این افراد رابطه ای همراه با صلح داشته باشیم ؟

برای افرادی که با موضوع تحلیل رفتار متقابل به خوبی آشنایی دارند ، پرواضح است که افراد عصبانی و پرخاشگر که در ظاهر هیولایی ترسناک هستند ، کودک درون ترسیده و بسیار آسیب دیده ای دارند ، که اگر بتوانی کودک درون این فرد را مورد نوازش قرار دهی و با عشق او را متبرک کنی ، رابطه شما به راحتی بهبود خواهد یافت .

اول از همه نوازش از درون خود تو آغاز می شود ، بدون اینکه کلامی به او بگویی ، برای کودک ترسیده درون او عشق و محبت بفرست، وقتی شروع به فحاشی و حرف های آزار دهنده می کند ،برایش عشق و آرامش آرزو کن، تا حس نفرت و انزجار و ترس در درون خودت به عشق، محبت و دوستی تبدیل شود .

تا زمانی که نتوانید برای افرادی که از آنها تنفر دارید ، عشق بفرستید ، باید بدانید هنوز شناخت مناسبی از خودتان و سایه های درونتان پیدا نکرده اید.

شما والد پرخاشگر را در ظاهر آن شخص می بینید ولی او در درونش کودکی ترسیده و هراسان دارد که در واقع برای محافظت از خودش با این حرفهای زننده، به دیگران چنگ می زند، تا شاید کمی کودکش تسلا یابد.

رییسی که در اوج قدرت، سر کارمندش فریاد می زند، در واقع کودک درونی ترسیده و مضطرب دارد که برای محافظت از این کودک ، در لباس قدرت فریاد می کشد.

همسایه قلدری که با رفتارهای قلدرمابانه، می خواهد به هدفش برسد، در واقع نیاز به نوازشی از طرف دیگران دارد تا شاید قدری آرام شود.

 

بارها دیده اید که مدیری بداخلاق و عصبانی در محل کارتان ،  با بعضی از همکارانتان مهربان و دلسوز است ، پس چطور ممکن است با شما چنین رفتاری داشته باشد ؟ دلیلش واضح است، شما بخشی از وجود او را بیرون کشیده اید که در نیمه تاریک وجود او و خودتان وجود دارد.

برای ارتباط بهتر با افرادی که شما را آزار می دهند باید به این نکته توجه کنید ، که شما به نقطه ضعف آن فرد در بخش نیمه تاریک وجودش بسیار توجه کرده اید و او را در آن صفت بدرفتاری برانگیخته کرده اید.

همیشه با تاکید بگویید، او با من مهربان و دلسوز است ، اگر تنها خصایص خوب را در این شخص ببینید و حس تان نسبت به این فرد از نفرت به عشق تبدیل شود، به راحتی می توانید در کلام ، جمله ای را به کار ببرید که دل او نسبت به شما نرم شود و رفتارش با دیگران هر طوری باشد ، مجبور است با شما خوب رفتار کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *