درمان حسادت به روش تحلیل رفتار متقابل TA-

حسادت چیست و چه آثاری دارد؟

حسادت یک روش محافظت از خود است. مثلاً وقتی فردی در امری موفق می شود ما نمی توانیم برای او خوشحال باشیم و به نوعی دچار غبطه می شویم. از سوی دیگر سعی می کنیم با رفتارهایی حسودانه به نوعی خودمان را آرام کنیم. مثلاً فرض کنید شما و دوستتان هر دو یک رشته تحصیلی را مطالعه کنید و حالا دوستتان در شغلی مرتبط با رشته تحصیلی اش مشغول به کار است در صورتی که از نظر درسی شما قوی تر بودید. در چنین شرایطی قطعاً احساس ضعف می کنید و این روال را حق خود نمی دانید. احساس حسادت برای افرادی که زمان زیادی را در رسانه های اجتماعی سر می کنند، بسیار زیاد است. این افراد در دنیایی زندگی می کنند که فکر می کنند همیشه عقب هستند و به نوعی موفقیت و خوشبختی از آنها دور است. مثلاً به سطح زندگی بازیگران نگاه می کنند و یا نوع درآمدزایی ورزشکاران برایشان دردسرساز است. رتبه بندی اجتماعی موضوع بسیار مهمی است که در خصوص حسادت بررسی می شود. اینکه از رتبه اجتماعی خود راضی نباشیم و یا فکر کنیم فرد دیگری حق ما را پایمال کرده است. حسادت یک پاسخ طبیعی محسوب می شود اما پاسخی ناسالم!

درمان حسادت به روش تحلیل رفتار متقابل TA- بررسی سه وجه والد -بالغ -کودک

تحلیل رفتار متقابل روشی بسیار ساده و کاربردی است که به شما کمک می کند ، ابعاد شخصیت خود را بیشتر شناسایی کنید ، پیامهای منتقد درونی خود را بازبینی کنید ، کودک درون خود را شفا دهید و با بالغ شخصیت درون به واقعیت اکنون و اینجا پاسخ مستقیم و درست دهید .

ویدئو بالا به شما کمک می کند، موهبت های وجه حسادت را دریابید و با شناخت صحیح آن ، نه تنها از این ویژگی خود آزرده نشوید، بلکه آن را به نقطه قوت تبدیل کنید و راه رسیدن به آرزوها و رویاهایتان را از دل ِآن بیرون بکشید، اگر بتوانید عظمت و موفقیت فرد دیگری را تحسین کنید، می توانید به عظمت درون خودتان دست یابید، شاید تحسین موفقیت دیگران کار سخت و مشکلی باشد ولی این کار به مانند نوشیدن داروی تلخ برای دوای درد حسادت لازم و ضروی می باشد، این داروی تلخ به مرور زمان به درمان شما کمک می کند ، پس تلاش کنید این دارو را استفاده کنید تا شفا یابید.
حسادت ریشه در دوران کودکی و پیش نویس زندگی ما دارد ، و حتی در بزرگسالی گاهی خود را به صورت رقابت بیمارگون نشان می دهد. که در مبحث پیش نویس زندگی در محصول جامع تحلیل رفتار  متقابل به این مورد پرداخته شده است ، دانستن این نکته در اینجا ضروری می باشد که درمان حسادت به شما کمک می کند، راه را برای رسیدن به موهبت هایی که حق طبیعی و ضروری شما می باشد باز کند، لذا درمان زخم های کهنه و آسیب های دوران کودکی شما را به زندگی دلخواهتان هدایت و راهنمایی می کند.
از نگاه تحلیل رفتار متقابل این ویژگی به آسانی قابل درمان می باشد ، به شرطی که به صورت آگاهانه این سه وجه شخصیت درون ( والد ، بالغ، کودک ) را بشناسید و بتوانید افکار ، رفتار و احساسات خود را کنترل کنید.

 

برای شناخت بیشتر سه وجه شخصیت درون ویدئو زیر را تماشا کنید 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *