بررسی وجه کودک لجباز در ارتباط زوجین -به روش تحلیل رفتار متقابل TA

 

در  ویدئو آموزشی  بالا که مشاجره بین یک زن و شوهر بر سر خرید کادوی چشم روشنی عروسی میباشد نمونه ای از یک ارتباط ناسالم در تحلیل رفتار متقابل نظریه دکتر اریک برن می باشد.

در برش هایی از فیلم می بینیم که زن از اهمیت ندادن شوهرش به فامیل او گله و شکایت دارد و به علت اینکه همسرش کادوی گران قیمتی برای فامیل او نمیخرد ناراحت است و جروبحث بین آنها بالا می گیرد لذا مدام از وجه کودک لجباز درون وارد نقش پیش نویسی خود می شود وباور دارد اگر دخترخاله همسرش بود اوحاضر به پرداخت مبلغ هنگفتی برای تهیه کادو می بود .

شوهر نیز که از اصول ارتباط موثر آگاه نیست از وجه والد پرخاشگر تلاش می کند به او بفهماند که اشتباه فکرمیکند ، ولی هر  چقدر این مشاجره و ارتباط بیشتر ادامه می یابد تنش و تکانه هیجانی بین زن و شوهر بیشتر می شود.

در قسمتی از فیلم شوهر تصمیم می گیرد کوتاه بیاید و خرید کادوی چشم روشنی را به عهده زن بگذارد در عوض کل هزینه های آن خانه نیز با او باشد ، اینجا نیز ارتباط از نوع کودک به کودک و نوعی ارتباط موازی می باشد ،اینگونه ارتباط نیز گاهی به نتیجه می رسد ولی لزوما همیشه سالم نمی باشد .

در اینجا دایی خانواده وارد صحنه می شود و تلاش میکند با ارتباط بالغ به بالغ وجه شخصیت بالغ شخصیت درون زن را بیرون بکشد ولی هر چقدر از وجه بالغ برای او پیام می فرستد باز زن با کودک درون پاسخ می دهد ، در این نوع ارتباط نیز اگر دایی خانواده روی بالغ شخصیت خود بماند به تدریج می تواند بالغ شخصیت طرف مقابل را بیرون بکشد که البته در این فیلم موفق می شود.

نکته بسیار مهم داستان دلخوری زن از شوهرش به علت عدم توجه کافی به او می باشد و او باور دارد که همسرش فامیل و خانواده خودش را بیشتر از او دوست دارد ،که اینجا به بعد عزت نفس و پیش نویس زندگی زن بر میگردد که اگر ایشان شناخت مناسبی از خود و مهارهای سطح ناخودآگاه در پیش نویس زندگی داشته باشد به راحتی می تواند این موضوع را در زندگی خود حل و فصل کند .

ما نیز اگر شناخت درستی از وجه کودک درون خود داشته باشیم ،در هر ارتباطی با کشش های روانی (رابربندها) در پیش نویس زندگی خود نخواهیم افتاد ،و همچنین نیاز است با نظام نوازشی در رویکرد تحلیل رفتار متقابل آشنا شویم تا بتوانیم در برابر کودک لجباز طرف مقابل واکنش درست و مناسبی نشان دهیم و مهارت ایجاد یک ارتباط موثر را یاد بگیرم.

همه ما می دانیم که یکی از اساسی ترین ارکان زندگی همه ما انسانها، رابطه می باشد ، ما موجودی اجتماعی هستیم و مجبوریم در تمام طول شبانه رو، با افراد در ارتباط باشیم ، ارتباط با همسر ،همکار،رییس،کارمند،همسایه و دوست هرکدام نیاز به شناخت ابعاد شخصیت و ویژگی های رفتاری این افراد دارد .

در تحلیل رفتار متقابل که یک نظریه روانشناسی علمی و کاربردی می باشد به افراد کمک می کند تا بتوانند یک ارتباط موثر را با توجه به نوع ساختار شخصیت طرف مقابل شکل دهند .

لینک دوره جامع تحلیل رفتار متقابل TA

تحلیل سایر فیلم ها را در لینک زیر ببینید :

لینک تحلیل فیلم ها

 

دوره جامع تحلیل رفتار متقابل در 17 جلسه به شما کمک می کند تا این ارتباط موثر را بیاموزید.

 

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *