بررسی وجه شخصیت والد پرخاشگر و کودک درون لجباز -تحلیل رفتار متقابل TA

 

همانطور که در این فیلم دیدید، شخصیت محمد رضا گلزار دراین فیلم والد کنترلگر و  کودک لجباز بود، بیاید شخصیت این داستان را طبق نظریه تحلیل رفتار متقابل بررسی کنیم.

در واقع، والد وکودک به صورت نوار های ضبط شده در تمام اشخاص وجود دارد. والد می تواند حمایتگر(مهربان) و یا کنترلگر(پرخاشگر) باشد .

حالت شخصیت والد پرخاشگر :

تمام چیزهایی که کودک از پدر و مادرش می بیند یا می شنود در نوار والد ضبط می شود، بنابراین اگر پدر و مادر روابط خصومت آمیز همراه با شک و سوءظن داشتند در این حالت نزاع و سوء ظن در ذهن ناخودآگاه (پیش نویس زندگی )کودک انسانی ضبط می شود،این دستگاه ضبط در بزرگسالی مدام روشن است و در شرایط استرس زا، آماده بازنواختن است .

بجز پدر و مادر اصلی ، منابع دیگری نیز برای کسب اطلاعات والد وجود دارد، بچه سه ساله ای که ساعتهای طولانی جلوی تلویزیون می نشیند وبرنامه هایی شامل خشم ، خونریزی وتجاوز را تماشا می کند،این اطلاعات را در والد خود ضبط می کند ودر بزرگسالی در شرایط استرس زا، وقتی مطلبی او را آزار می دهد آن را بازنوازی و یا اجرا می کند .

 

و اما حالت شخصیت کودک لجباز :

 

همزمان با ضبط اطلاعات در آنچه ما والد می نامیم،ضبط دیگری صورت می گیرد  که پاسخ انسان کوچک (یا احساس او) نسبت به چیزهایی است که می بیند و می شنود، این بخش کودک درون نام دارد

هر فردی هر چقدر در دوران کودکی خود بیشتر تحقیر شده باشد کودک درون او لجباز تر می شود واین لجبازی غالبا از یک من بدم درونی نشات می گیرد، در حقیقت لجبازی افراد در ارتباط با دیگران نشانه تحقیر و له شدگی احساسات در دوران کودکی می باشد .

نکته مهم این است که ما نمی توانیم، این نوار ضبط شده را پاک کنیم، ولی می توانیم، اگر خواستیم کلید را بزنیم و آنها را متوقف کنیم .این کار توسط بالغ ، وجه سوم شخصیت درون صورت می گیرد ، بالغ می تواند به راحتی اطلاعات ضبط شده در والد را بررسی و احساسات کودک را کنترل کند.

 

ویدئو زیر به شما بسیار کمک می کند تا با سه وجه شخصیت درون ( والد -بالغ -کودک )بیشتر آشنا شوید : 

تحلیل سایر فیلم ها را در لینک زیر ببینید :

لینک تحلیل فیلم ها

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *