تحلیل رفتار متقابل TA- پادکست آموزشی رایگان در 6 قسمت

تحلیل رفتار متقابل Transnational Analysis به اختصار TA یک تئوری روان شناسی است که توسط  دکتر اریک برن در سال ۱۹۵۰ میلادی ارائه شد و به لحاظ کاربرد آن در حل مشکلات احساسی و رفتاری؛ مورد قبول جامعه روان شناسی قرار گرفته و به طور تدریجی در زمینه های مشاوره؛ روان کاوی؛ گروه درمانی؛ مدیریت؛ جامعه شناسی؛ توسعه سازمانی و آموزش مورد استفاده فراوان قرار گرفته است .

پادکست های زیر  به شما کمک می کند شناخت عمیق تری نسبت به مفاهیم تحلیل رفتار متقابل پیدا کنید 

تحلیل رفتار متقابل قسمت اول -معرفی دوره آموزشی
تحلیل رفتار متقابل قسمت دوم -شخصیت و نحوه شکل گیری آن
تحلیل رفتار متقابل قسمت سوم -ساختار شخصیت -والد-بالغ-کودک
تحلیل رفتار متقابل قسمت چهارم -شخصیت -وجه کودک درون 
تحلیل رفتار متقابل قسمت پنجم -شخصیت- وجه والد درون
تحلیل رفتار متقابل قسمت ششم-شخصیت- وجه بالغ 

 

این ویدئو(وبینار) به شما کمک می کند با مفاهیم اصلی TA و کاربرد آن در زندگی شخصی و شغلی خود بیشتر آشنا شوید

سرفصل‌های وبینار

مفاهیم پایه و اصلی تحلیل رفتار متقابل

-تحلیل رفتار متقابل چه کمکی به ما می کند ؟

-تاثیر یادگیری تحلیل رفتار در حوزه فردی و اجتماعی زندگی

-ارتباط موثر  یکی از اساسی ترین دلیل موفقیت در زندگی

-شناسایی آسیب های دوران کودکی و نقش آنها در شکل گیری شخصیت

-نحوه برقراری ارتباط موثر با دیگران

 

ابهام و پیچیدگی در مفاهیم تحلیل رفتار متقابل؛ تخصصی بودن و زمان طولانی درمان در دیگر روش های روان درمانی باعث شد تا تحلیل رفتار متقابل با مفاهیم اساسی و واژه های ساده به سرعت جایگزین روش های روان درمانی قدیمی شود. به همین علت تحلیل رفتار متقابل عمومیت یافته است و هر جا که انسان ها حضور دارند و با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند؛ این نوع درمان کاربرد دارد و به عنوان ابزاری برای تغییر و حل مشکلات مورد استفاده قرار می گیرد.

تحلیل رفتار متقابل یا به اختصار تی ای (TA) یک مکتب علمی کاربردی است که در آن از به کار بردن مفاهیم پیچیده؛ اجتناب شده  و نظریات آن به صورتی مطرح شده است که به راحتی می توان آن ها را مشاهده و تجربه کرد.

در دوره های آموزشی تحلیل رفتار متقابل TAمی بینیم که چه قدر نقش محیط و ارتباط اجتماعی از اهمیت فراوانی برخوردار است؛ ولی در نهایت افراد خود مسئول زندگی و رفتار خود هستند؛ و باید این مسئولیت را پذیرا باشند و به نقش خود در زندگی بیشتر از هر عامل دیگری توجه کنند. به جای آنکه به دنبال آدرس کلاس های تی ای و یا تحلیل متقابل در تهران و یا هر شهر دیگری باشید ! دوره آنلاین تی ای و کلاس آموزش تحلیل رفتار متقابل  را که یکی از برترین دوره های کشور در این حوزه است حتما ببینید و استفاده کتید، قول می دهیم که تجربه متفاوتی برای شما خواهد بود

تحلیل رفتار متقابل به افراد کمک می کند که به آنالیز رفتارهای خود و دیگران بپردازند و با آگاهی حاصل از این کار، بتوانند در هر لحظه واکنش مناسبی را به یک رویداد نشان دهند

گذشته از این موضوع ، تحلیل رفتار متقابل به چگونگی شکل گیری ساختار کلی شخصیت در چند سال اول زندگی می پردازد و به همین منظور به گذشته و کودکی افراد نیز سر می زند و گره های روانی و شخصیتی آنها را با تحلیل و آنالیز دقیق بررسی می کند. اینکار سبب می شود که شرکت کنندگان در کلاس تحلیل رفتار متقابل بتوانند مشکلات گذشته خود را برطرف کنند و رفتارهای کنونی خود را در ارتباطات انسانی کنترل کنند

تا به اینجا تقریبا متوجه شده ایم که تحلیل رفتار متقابل TAچیست؛ می توان به طور کلی گفت که تئوری TA به روابط و مشکلات درونی شخص و رابطه انسان ها با یکدیگر توجه ویژه ای دارد و اعتقاد بر این است که اگر افراد با یکدیگر روابط سالم؛ صمیمانه و صادقانه داشته باشند و آن را جایگزین روابط مخرب، منفی و تحقیرآمیز کنند، قادر خواهند بود از فشارهای روانی  خود و دیگران بکاهند و از زندگی لذت بیشتری ببرند.

تحلیل رفتار متقابل در عین سادگی این توانایی را دارد تا افکار و احساسات پیچیده؛ سردرگم و پریشان شخص را سامان بخشد تا فرد با تفکیک و سازماندهی افکار و احساسات؛ شناخت بهتری از خود به دست آورد؛در نتیجه با آگاهی بیشتر به نقاط ضعف و قدرت خود؛ رفتارهای سالم و سازنده را انتخاب کند و با توانمندی در بحران های روحی ـ روانی خود قادر به تجزیه و تحلیل مشکل و حل آن باشد.

علاوه بر این؛  تئوری تحلیل رفتار متقابل TA این امکان را فراهم می کند که ساختار شخصیت به صورت نمودارهای شخصیتی ترسیم شود؛ به صورتی که هر فرد آشنا با این روش با دیدن نمودار می تواند به ساختار شخصیتی و روابط متقابل فردی که نمودار آن ثبت شده؛ پی ببرد.

امروزه متخصصان تحلیل رفتار متقابل ادعا می کنند که با استفاده از روش های کاربردی و زبان تازه ای که برای روان شناسی ابداع شده، دامنه این علم،علوم اجتماعی، آموزشی، مدیریت منابع انسانی، ساختارهای سازمانی،روان کاوی و گروه درمانی را نیز در بر می گیرد.  به این ترتیب پویایی تئوری تحلیل رفتار، آن را از دیگر مکتب ها متمایز کرده است.

در تحلیل رفتار متقابل، نظریه پردازان و افرادی که از این نظر به دنیا نگاه می کنند اعتقاد دارند:

با دست یابی به نظریه تحلیل رفتار متقابل TA می توان به شناخت مشکلاتی که افراد موجب عدم تعادل در ساختار شخصیت ؛ ارتباط با دیگران و تکرار بازی های روانی و نمایش نامه زندگی می شود؛ پی برد و راهکارهای تغییر و درمان آن ها را کشف و ارائه کرد.

با کمک تحلیل رفتار و به منظور کسب شناخت از شخصیت بالقوه و کشف جایگاه واقعی خویشتن؛ تغییر در ساختار شخصیتی به طور کامل امکان پذیر می شود.

در تحلیل رفتار متقابل، هر تغییر رفتاری یا احساسی در مرحله اول با بینش منطقی شروع می شود که در واقع شناخت مجموعه نقاط ضعف و قوت رفتار، تفکر یا احساس فرد است و پس از پذیرش منطقی آن، توسط حالت های شخصیتی، درک احساسی برای تغییر نهایی حاصل می شود. مهم ترین عوامل کمک کننده برای قبول و پذیرش تغییر در نظریه رفتار متقابل شفاف بودن ؛ عامل بودن و انعقاد قرارداد برای تغییر در خویشتن است که قرار داد توسط خود درمان جو یا بین او و درمان گر تعیین می شود.

 

برای آموزش کامل تحلیل رفتار متقابل  (دوره جامع آموزش طبق استاندارد TA ) روی لینک نوشته زیر کلیک کنید

 

لطفا در کادر پایین بنویسید :
چه نکته یا نکاتی برای شما آموزنده بود
لطفا به این روش بنویسید :
نکاتی که در پادکست شماره (1) آموختم و برایم جالب بود ……(سپس نکته ها را بنویسید )
شاد باشید و خوشبخت در پناه خدا
لیلا امیری نسب
مربی مهارتهای زندگی – متخصص TA

 

2 پاسخ
  • leila
   leila گفته:

   سلام آقای محمدی
   در خصوص بازیهای روابط انسانی ، من در دوره جامع تحلیل رفتار متقابل TA -سه تا از بازیها را تشریح کردم ، و در ادامه کتاب دکتر اریک برن به شما کمک خواهد کرد تا با بازیهای روابط انسانی بیشتر آشنا شوید.
   و البته من بیشتر به دوستانی که علاقه مند به یادگیری بازیها هستند ، توصیه می کنم که تلاش کنند، با خود مباحث تحلیل رفتار متقابل عمیقا آشنا شوند، درک عمیق و کامل از مباحث تحلیل رفتار متقابل به شما کمک می کند تا تز بازیها را بشناسید وآنها را به راحتی آنتی تز کنید.
   به شما پیشنهاد می کنم محصول جامع تحلیل رفتار متقابل که 17 جلسه آموزشی روی سایت لیلا امیری نسب می باشد را تهیه بفرمایید تا با این مفاهیم بیشتر آشنا شوید .

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *