10 تمرین بسیار مهم خویشتن دوستی و افزایش عزت نفس

وقتی خودتان را دوست داشته باشید؛ با یک دید فرامثبت به خودتان نگاه خواهید کرد. اگر دائما در حال سرزنش خود هستید و بیشتراوقات به ویژگی های منفی خود فکر میکنید، شما خودپنداره ضعیفی از خودتان دارید و مطمئن باشید که خودتان را به اندازه کافی دوست ندارید. دلیل اصلی بسیاری از احساسات بد شما در زندگی نداشتن حس خویشتن دوستی است. شما معمولا از یک بعد به قضایا نگاه میکنید و بیشتر وقت ها خود را انسانی شکست خورده میدانید.

اگر پیوسته از عشق ورزیدن به خودتان پرهیز کنید، جهان نیز افرادی را به سوی شما می فرستد که از دوست داشتن و عشق ورزیدن به شما پرهیز خواهند کرد.

ممکن است عشق ورزیدن به خود، برایتان عجیب باشد اما با تمرین، به مرور زمان آن را به سبک زندگی خود تبدیل خواهید کرد. با کمک روش های زیر خویشتن دوستی را در خود تقویت کنید و از فواید بیشمار آن در زندگی خود لذت ببرید :

1-از جملات تاکیدی مثبت استفاده کنید

جملات تاکیدی مثبت کاربردهای متفاوتی دارند و میتوانند باعث افزایش عزت نفس، انگیزه و امید شما شوند. این جملات ساده و کوتاه به سادگی در ذهن شما میمانند و روی ناخودآگاه شما تاثیر میگذارند. بسیاری از افراد صبح های خود را با تکرار چنین جملاتی شروع میکنند. ممکن است دفعات اولی که این کار را انجام میدهید برایتان کاری عجیب به نظر برسد. اما به مرور زمان تاثیر چنین جملاتی را بر روی حال خود حس خواهید کرد. میتوانید جمله مورد علاقه خود را روی یک کاغذ بنویسید جلوی دید خود بگذارید تا هر بار با دیدن آن، جمله را در ذهن خود تکرار کنید.

 

جملات تاکیدی مثبت برای خویشتن دوستی

 

1.من انسان خوب و لایقی هستم.
۲. من لایق احترام و عشق هستم.
۳. هیچ کس شبیه من نیست و من منحصر به فرد هستم.
۴. من دوست داشتنی و زیبا هستم.
۵. من پیشرفت میکنم و موفق خواهم شد.
۶. من خودم را میبخشم و برای تبدیل شدن به یک فرد بهتر تلاش میکنم.
۷. من بر روی اهدافم تمرکز کرده ام و به همه آن ها میرسم.
۸. تمام مشکلات من را قوی تر میکنند.
۹. من یک فرد قوی، زیبا و ارزشمند هستم.
۱۰. من به چیزی تبدیل خواهم شد که باور دارم.

بیشتر بدانید :

چرا جملات تاکیدی مثبت مهم است ؟

 

۲- خودتان را بشناسید.

هر انسانی دارای ضعف ها و توانایی های خاصی است. سعی کنید بدون توجه به این که دیگران شما را چطور تعریف میکنند خودتان را بشناسید. استعداد خود در زندگی را کشف کنید و ببینید در چه کارهایی نیاز به تمرین بیشتری دارید. با شناخت کافی از ویژگی های خود میتوانید انتخاب های بهتری در زندگیتان داشته باشید و بهتر از قبل تفاوت خود را با دیگران بپذیرید.
خودشناسی به شما کمک میکند که تاثیرات رفتارهای دیگران را کنترل کنید و برای پذیرش خودتان نیاز به تائید شدن از سمت دیگران نداشته باشید. علاوه بر این، با آگاهی بر ضعف های خود میتوانید به دنبال راه حل و رفع مشکلات باشید و همین کار هم به شما احساس خوبی میدهد.

بیشتر بدانید :

چگونه خودشناسی کنم ؟

۳- یک دفترچه شکرگزاری به همراه داشته باشید.

دفترچه شکرگزاری باعث میشود شما هرروز زمانی را به نوشتن احساسات خوب خودتان اختصاص دهید، نوشتن احساسات خوب و چیزهایی که به خاطر وجودشان خوشحال هستید مانند یک سپر دفاعی در برابر منفی نگری عمل میکند. دفتر شکرگزاری برای یادآوری چیزهایی که گاهی فراموششان می‌کنید کاربرد دارد در این دفتر میتوانید از هر موضوع خوشایندی که دوست دارید صحبت کنید.

برای مثال:
۱- سه اتفاق کوچک خوب آن روز خود را بنویسید.
۲. درباره حس خوبی که از دوستتان گرفته اید بنویسید.
۳. از ویژگی هایی بنویسید که به خاطر وجودشان احساس خوبی میکنید.
۴. یکی از مهارت های جدیدی که یاد گرفته اید را بنویسید و از خودتان بابت وقتی که برای یادگیری و رشد گذاشته اید عمیقا تشکر کنید.

هر روز صبح که بیدار می شوید ، به دلیل روشنایی صبح سپاسگزار باشید ، به دلیل نیروی حیات و قدرت خودتان سپاسگزار باشید. برای داشتن غذا و لذت بردن از زندگی سپاسگزار باشید. اگر اکنون هیچ دلیلی برای سپاسگزاری مشاهده نمی کنید، ایراد از خودتان است.

راندا برن

کتاب جادوی سپاسگزاری

 

واژه جادویی سپاسگزارم! را در هر جایی به کار ببرید، آن را با صدای بلند بیان کنید، و یا وقتی افکار منفی به شما هجوم می آورد در ذهنتان بر داشته هایتان تمرکز کنید و کلمه سپاسگزارم را زمزمه کنید، آنقدر در ذهنتان آن را تکرار کنید تا با قلبتان احساس کنید.

سپاسگزاری کلید تحقق رویاهای شماست

 

سپاسگزاری به راحتی ترس ، نگرانی ، اندوه و افسردگی را از بین می برد و به جای آن شادی، سرزندگی ، شکیبایی، مهربانی ، همدردی ، درک متقابل و آرامش ذهن را به شما پیشکش می کند ، سپاسگزاری راه حل مشکلات را به شما نشان می دهد و دروازه های طلایی را به روی شما می گشاید و در واقع کلید تحقق رویاهای شماست.

۴- مراقب سلامت بدن خود باشید

برای تقویت حس خود دوستی در خودتان، هیچوقت مراقبت کردن از خود را فراموش نکنید. حواستان به نوع تغذیه ای که دارید باشد. با برنامه ریزی منظم برای خواب و فعالیت بدنی خود، نشان دهید که ارزش خود را میدانید و همیشه مراقب خودتان هستید. ورزش یا مراقبه به شما در این راه کمک میکنند. برای خودتان زمان بگذارید و هیچوقت مراجعه به پزشک را عقب نیاندازید. این فعالیت ها به طور ناخودآگاه باعث ایجاد احساسات خوب و عشق به خود در شما میشود.

۵- خودتان و دیگران را ببخشید

بخشیدن یک هنر است که به وسیله آن میتوانید آرامش زیادی را در زندگی تجربه کنید. برای همه اتفاق افتاده که از دست کارهای دیگران ناراحت شویم یا خودمان را به خاطر اشتباهی که داشته ایم سرزنش کنیم. نکته ی مهم این است که اجازه ندهیم کینه ما نسبت به دیگران یا خودمان طولانی مدت شود و اثرات بدی رویمان بگذارد. با بخشیدن دیگران میتوانید بخشش خود را هم تمرین کنید. کینه جویی و سرزنش کردن خود به مدت طولانی نه تنهای نتیجه خوبی ندارد؛ بلکه باعث مشکلات بسیار زیادی میشود.

فراموش نکنید که بخشیدن ، یکی از تمرین های بسیار مهم برای رسیدن به خویشتن دوستی می باشد.

بیشتر بدانید :

چگونه اشتباهات خودم را ببخشم ؟

6- تنهایی خودتان را دوست داشته باشید.

دو دسته آدم در دنیا وجود دارند. یکی آن هایی که از تنهایی خود لذت میبرند و یکی آن ها که از آن فرار میکنند. ممکن است شما بین این دو دسته قرار داشته باشید. آخرین باری که تنها بودید و از تنهایی خود لذت بردید کی بوده است؟ کارهای جالب و هیجان انگیز زیادی وجود دارد که شما میتوانید در تنهایی خود انجام دهید. وقتی که شما یاد بگیرید بدون نیاز به دیگران هم خوش بگذرانید؛ متوجه قابلیت های شگفت انگیز خودتان خواهید شد.
کتاب خواندن، موزیک گذاشتن و رقصیدن، آشپزی، نقاشی، تماشای فیلم و… از کارهایی هستند که شما میتوانید به تنهایی هم از انجامشان لذت ببرید. مطمئن باشید که وقتی توانایی لذت بردن از تنهایی خود را داشته باشید؛ از بودن در کنار دیگران هم لذت بیشتری میبرید.

7- یک مهارت جدید یاد بگیرید.

یکی از راه های تقویت خویشتن دوستی، یاد گرفتن مهارت های جدید است. فعالیت در جهت پیشرفت و رشد خودتان نشان دهنده علاقه ایست که به خودتان دارید. هیچگاه به توانایی ها و مهارت های خود قانع نشوید و همیشه به فکر پیشرفت باشید. با این کار هم ناخودآگاه خود را به خود دوستی عادت میدهید هم دیگران را متوجه اعتماد به نفس خود می کنید، با یادگیری مهارت جدید اعتماد به نفس تان بالاتر می رود و همین باعث حس خویشتن دوستی می شود.

 

8- برای خودتان نامه محبت آمیز بنویسید.

از این که برای خودتان نامه بنویسید؛ خنده تان می‌‌گیرد؟ این طبیعی است که اولین بار این کار برایتان عجیب و خنده دار باشد. اما با تمرین و تکرار میتوانید در این کار حرفه ای شوید و اثرات شگفت انگیزش را ببینید. یک کاغذ بردارید و همین الان شروع به نوشتن کنید. ۸ تا از بهترین ویژگی های خود را بر روی کاغذ یادداشت کنید و از تاثیرات این ویژگی ها در زندگیتان بنویسید. در هنگام این تمرینات به طور مداوم به یاد ارزش وجودی خود باشید و خودتان را با جملات زیبا و محبت آمیز تشویق کنید.

9-خودپنداره خود را تغییر دهید .

رفتار و صحبت های اطرافیان ما شامل: والدین، دوستان ، اقوام ، همسایه ها، معلمین مدرسه، رسانه ها، تبلیغات و همه آنچه در اطرافمان می بینیم و می شنویم می تواند در وجود ما خود پنداره(self-concept) ایجاد نماید. خود پنداره / خودانگاره شامل آنچه  فرد نسبت به خود در ذهن و احساسش دارد.

افراد زیادی را می بینید اگرچه ظاهر خوب و زیبایی دارند باز هم از خود راضی نیستند و خود را زشت ، بد قیافه می دانند . هر لباسی که می پوشند عیبی بر آن می گذارند و می گویند که لباس برازنده شان نیست. برای خرید یک لباس بارها و بارها لباس را تعویض می کند و باز هم راضی نیستند ، در هر بیزینس و شغلی که وارد می شوند مرتب به خود می گوید من اصلا شانس ندارم و می دانم در نهایت موفق نمی شوم.

 

باور های منفی را پیدا کنید و آن ها را در تکه کاغذی یادداشت کنید. از خودتان خجالت نکشید و هر آن چه که در درونتان هست را به روی کاغذ بیاورید؛ شما می خواهید خودتان را تغییر دهید بنابراین باید با خودتان رو راست باشید!

در گام بعدی جلوی هر باور منفی ، یک باور مثبت بنویسید و بارها و بارها این نوشته را برای خودتان تکرار کنید ، دنبال شواهدی در خصوص تایید باور تازه باشید،  هر چه شواهد بیشتری در نقض باور های ذهنی خود بیاورید و هر چه بیشتر خودپنداره های منفی ذهنی تان را به چالش بکشید، عزت نفس بیشتری در خودتان حس خواهید کرد.

 در به چالش کشیدن تفکرات منفی درباره ی خودتان اصرار بورزید تا میزانی که به خودتان ثابت شود، آن چیزی که در مورد خودتان می پنداشتید، اشتباه بوده و شما فردی دوست داشتنی هستید. تا جایی به این روش ادامه دهید که تلقینات ذهنی گذشته از شما دور شود و اصول جدید را پذیرفته و جایگزین تفکرات اشتباه قبلی نمایید.

10- هر روز حمام روانی بگیرید .

تمرین خوددوستی ، دقیقا مثل دوش گرفتن و حمام روزانه است ، شما قطعا برای پاکیزگی جسمتان ، هرروز ، یک روز درمیان و یا حداکثر هفته ای یک بار را استحمام می کنید ، برای زدون افکار منفی و رشد درونی نیاز دارید ، هر روز روی افکارتان تمرکز کنید و حمام روانی بگیرید، پس تلاش کنید با خواندن کتاب، مقالات، تهیه دوره های آموزشی، برای تغییر ،رشد و بهبود خودتان زمان و انرژی بگذارید.

 

همین الان شروع کنید

هیچوقت خود دوستی را متوقف نکنید. دوستی با خود به مرور زمان به دست می آید و باید همراه با تلاش های مداوم باشد. همین الان شروع به تمرین کردن کنید و برای خود اهداف خویشتن دوستی مشخص کنید. از تمریناتی که در این مقاله پیشنهاد شد کمک بگیرید تا حس ناکامی را در خود از بین ببرید و با گذشت زمان، عشق به خود را جزئی از طبیعت خود کنید.

بیشتر بدانید :

13 روش کاربردی بالابردی اعتماد به نفس

10 ویژگی مهم افراد با عزت نفس بالا

عزت نفس در محیط کار

این مطلب چقدر مفید بود؟

در قسمت دیدگاهها منتظر دریافت نظرات و پیشنهادات شما هستم

 

 

 

 

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *