روشی مفید برای کنترل ذهن از افکار منفی و مدیریت مشکلات زندگی

ذهن منفی مانند سگی وحشی ست که در صورت نرسیدن غذا و خوراک مناسب ممکن است به شما حمله کند. ولی شما خوب می دانید که این سگ هار را می توان با تربیت و رساندن خوراک به موقع، رام کرد و حتی در جهت اهداف خود از آن استفاده کرد.

صبح به محض بیداری، ذهن شما به صورت ناخودآگاه، به مرور خاطرات گذشته و مشکلات آینده می پردازد و به صورت عادت گونه شروع به کارهای تکراری می کند، گوشی موبایل را چک می کند ، پیامهای واتس اپ ، تلگرام و ایمیل را بررسی می کند ، سری به اینسناگرام می زند و همانطور که چای را در لیوان می ریزد به تمام کارهایی که در طول روز باید انجام دهد می اندیشد. در این هنگام سر و کله تمام نگرانی ها پیدا می شود ، قبضی که باید پرداخت شود، نگرانی برای بچه و یا بیماری که هنوز بهبود نیافته است.

 

قسمت اصلی داستان این است که ذهن برای موفقیت برنامه ریزی نشده و به صورت ناخودآگاه کارهای تکراری انجام می دهد و  از آنجایی که اموری مثل گرفتاری، بیماری، کمبود برایش آشناست آن را تکرار می کند. مهارت کنترل ذهن یعنی شما به ذهنتان دستور دهید آن کاری که شما می خواهید را انجام دهد. در اینگونه مواقع به ذهنتان بگویید هی ! صبر کن من در کنترل تو نیستم بلکه تو در کنترل منی ! همین جا بنشین و هر کاری که می گویم را انجام بده.

درست مانند زمانی که یک سگ وحشی را تربیت می کنید و هر آنچه لازم است یاد بگیرد را به او دیکته می کنید، تلاش کنید آگاهانه تصویری مثبت از آینده در ذهن خود خلق کنید. مثلا امتحانی که در آینده قبول شده اید، کار دلخواهی که پیدا کرده اید، و مشتری های بیشمار که محصول شما را با رضایت خریداری می کنند و از شما برای خدمات مربوطه تشکر می کنند.

 

گاهی ذهن ترسان و هراسان می شود، اگر نتوانم و خراب کنم چه ! اگر اوضاع به همین منوال پیش برود چه کنم ! اینها تماما کار ذهن است، باز در این مرحله جدیت به خرج دهید و افسار ذهنتان را بکشید و این بار با تحکم بیشتری به او یادآوری کنید که هی !گوش کن، من در کنترل تو نیستم ، بلکه تو در کنترل منی .

به همان میزان که ذهن هوشیار خود را با اندیشه و تامل در قدرت و خصلت های خداوند برانگیخته می کنید، امواجی از جنس هارمونی، سلامت و آرامش در ذهنتان تولید می کنید. هر فردی بیشتر بر این امواج تمرکز می کند بیشتر موفق به خلق رویدادهای مثبت می شود.

 

طی روز هربار افکار نگران کننده مجدد به سراغتان می آید ، با خودتان عبارات های تاکیدی مثبت را تکرار کنید و بابت آینده ای دلخواهتان که به آن دست پیدا کرده اید شکرگزاری کنید، به خاطر داشته باشید که همیشه برای هر سئوال جوابی و برای هر مشکل راه حلی وجود دارد ، پس نیروی خود را به جای تمرکز بر کاستی و کمبود و بیماری بر فراوانی و شکرگزاری و سلامت متمرکز کنید و همیشه به یاد داشته باشید که انرژی همان جایی می رود که تمرکز آنجاست. پس آگاهانه انرژی خود  را بر سلامتی ، عشق، فراوانی، خوشبختی، موفقیت قرار دهید تا آنها را به زندگی خود فراخوانی کنید.

 

بیشتر بدانید : 

مقالات و داستان تو

آموزش توسعه فردی

مهارتهای ده گانه زندگی

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *