اسرار سرنوشت در لایف اسکریپت شماست

همه ما وقتی به دنیا می آییم ذهنمان لوحی سفید است، کم کم شروع به نوشتن داستان زندگی خود می کنیم، داستان زندگی خود را در لوح سفید که همان پیش نویس زندگی (لایف اسکریپت ) است ثبت و ضبط می کنیم. و در واقع تا سن 8 سالگی 95 درصد این لوح پر شده است، بسته به اینکه در دوران کودکی تحت تاثیر چه پدر و مادری و چه محیطی بزرگ شده باشیم 95 درصد زندگی ما تحت تاثیر همان دوران شکل گرفته است.

چگونه سرنوشت ما شکل می گیرد؟

پدر خانواده از شرایط سخت کسب و کار ، اوضاع نابسامان ،گرانی و شکست های پی در پی می گوید، کودک این پیام را در سطح پیش نویس زندگی و بر آن لوح سفید ثبت می نماید، و وقتی بزرگ می شود، هر زمان در بیزنس خود به مشکل برمی خورد، ناخودآگاه در پیش نویس زندگی خود می افتد تمام خاطرات کودکی از بی پولی و ورشکستگی در ناخودآگاه برایش تکرار می شود و اکنون و اینجا به جای اینکه بر فرصت ها و حل مشکلات تمرکز کند، ناامیدی، استرس و اضطراب از شرایط سخت او را به وحشت می اندازد و سرنوشت او طبق طرح و نقشه و تصمیم گرفته شده از دوران کودکی شکل می گیرد

 

و مثال دیگر از تجربه پیش نویس زندگی برای زنی میانسال که از پاییز متنفر است به احساسات دوران کودکی او وقتی دخترکی 4 ساله بود برمی گردد، یک روز غروب پاییز که باد شدیدی می وزید ، مادر او مریض و غمگین بود و برگهای زرد درختان کف حیاط را پرکرده بود، این احساس غم را دخترک در سطح پیش نویس زندگیش ثبت کرده، حالا بعد از سالها هنوز که پاییز می شود و برگهای زرد درختان، کف خیابان می ریزد ناخودآگاه دلش می گیرد، وقتی دوستش از پاییز با ذوق و شوق تعریف می کند ، این اشتیاق برایش بی معنی است و می گوید نمی دانم چرا هروقت پاییز می شود دلم می گیرد، همیشه از پاییز متنفرم! 

 

و یا دختری به خاطر پیش نویس زندگیش  با پدری ظالم و تحت شرایط تلخ بزرگ شده در بزرگسالی این موضوع را به همه مردان تعمیم می دهد و بدون اینکه خود بداند یک مردستیز تمام عیار است و حتی اگر با مردی مهربان روبرو شود در ذهن ناخودآگاهش او را شیادی تصور می کند که قصد دارد با سلاح مهربانی از او سواستفاده نماید.

چگونه پیش نویس زندگیمان را بازنگری و اصلاح کنیم ؟

 

به عقیده دکتر اریک برن مردم پیام ها و احساسات دوران کودکی خود را در سطح پیش نویس ثبت و ضبط می کنند و آنها را در اکنون و اینجا بازنوازی می کنند.پیش نویس تصمیم و طرحی است که کودک خردسال در دوران قبل از تولد اجتماعی بر اساس رفتارهای والدین ، الگوها ، پیام های کلامی و غیر کلامی، بازدارنده ها دریافت می کند و در واقع سرنوشت خود را بر لوح سفید اولیه می نویسد و به صورت کاملا ناخودآگاه آن را در بزرگسالی بارها و بارها تکرار می کند .

آگاهی از پیام های پیش نویسی در سطح والد درون و احساسات نهفته در سطح کودک درون به افراد کمک می کند بتوانند خودآگاهی بیشتری از خود کسب نمایند و هر گونه یاس، ناامیدی ، اضطراب ، خشم نهفته در سطح ناخودآگاه را شناسایی کنند و با بازبینی و مشاهده گری افکار ، احساس و رفتار سرنوشت خود را در سر خود و دوباره از نو بنویسند.

 

هر زمان شما تلاش می کنید بر شخصیت قدیم خود و پیش نویس زندگی خود غلبه کنید، یک موفقیت و پیروزی را در سطح ذهن ناخودآگاه خود ثبت می کنید و  این پیروزیهای کوچک به مرور زمان به یک تحول بزرگ در شما تبدیل می شوند، شما با مدیریت احساسات منفی ، افکار محدودکننده و رفتارهای نامطلوب گامی نو در بازسازی شخصیت خود برخواهید داشت و در واقع مغز خود را از ابتدا سیم کشی خواهید کرد. و اگر بر این کار استمرار داشته باشید شخصیت شما تغییر خواهد کرد.

اگر می خواهید زندگی خود را تغییر دهید باید افکارجدید، احساس جدید و رفتار جدید را جایگزین افکار ، احساس و رفتار قدیمی خود نمایید. و بدانید که راز تغییر، گذر از رودخانه تغییر است.تغییر از من قدیمی به من جدید.

 

بیشتر بدانید :

تحلیل پیش نویس زندگی در فیلم رستگاری 

 

ساختار شخصیت- سه حالت شخصیتی (والد -بالغ -کودک ) درTA

 

خودشناسی و روانشناسی ارتباط TA (ویدئو+ صوتی)

اگر می خواهید با پیش نویس زندگی بیشتر آشنا شوید و پیامهای والد و احساسات کودک درون را بشناسید، پیشنهاد ما این است که دوره آموزشی جامع تحلیل رفتار متقابل TA که طبق استاندارد انجمن بین المللی ITAA  تهیه شده را خریداری فرمایید. همچنین دوره اعتماد به نفس و عزت نفس به روشTA شما را با 4 وضعیت زندگی در پیش نویس زندگی آشنا خواهد کرد 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *