بخشش والدین – مجموعه داستان تو (26)

به خاطر کودکی دردآورش، بخشش والدینش برایش کاری دشوار بود، او خوب می دانست تنها راه نجات روحش، عشق و آرامش است، از من تمرینی خواست تا بتواند از اینهمه خشم و نفرت رها شود. به او گفتم قبل از تمرین رهایی، باید به این موضوع آگاه باشی که پدر و مادرت از روی ناآگاهی و بر مبنای پیش نویس زندگیشان با تو رفتار کردند، این رفتار کاملا ناخودآگاه بوده و تا زمانی که نتوانی کودک آسیب دیده درون آنها را با چشم دل ببینی و نوازش کنی، بخشش برایت کاری سخت خواهد بود. اما اگر پدر و مادرت را بچه کوچک سه یا چهار ساله ای تصور کنی که وحشت زده است و به دنبال محبت می گردد و نمی داند به کجا پناه ببرد، بخشیدن این کودک آسانتر خواهد بود. بازوانت را دراز کن، بدن این کودک کوچک لرزان را در آغوش بگیر ، نوازشش کن و قربان صدقه اش برو. عمیقا به چشمان این بچه نگاه کن ! تنها چیزی که از تو می خواهد عشق است.

 

درک این موضوع که دلیل رنجش تمام افراد در رابطه به عاملی از زخم های دوران کودکی آنها برمی گردد و این افراد نه به این دلیل که افراد ظالمی بودند، زندگی شما را سیاه کردند بلکه به این دلیل که خود زخمی یک آسیب در دوران کودکی بوده اند، شما را به مرحله بخشش خواهد رسانید.

اگر نمی توانید بدون قضاوت، دیگران را ببخشید و دست از نفرت و خشم بردارید باید بدانید که این ویژگی منفی دیگری که موجب خشم و نفرت شما شده، اکنون در وجود خود شما نیز وجود دارد و در واقع شما از بخشی از نیمه تاریک وجود خودتان متنفرید. و تا زمانی که فرایند شفا این بخش از وجودتان را نیاموزید، عشق و آرامش را تجربه نخواهید کرد. در واقع بخشش دیگرانی وجود ندارد ، هر چه هست در درون خودتان است. دادگاه و محکمه ای بیرون از شما برای دیگران وجود ندارد. در این دادگاه قاضی، مجرم، وکیل و شاهد همه خودتان هستید و در این محکمه قرار است خودتان و بخشی از خودتان که در دیگران است شفا یابد.

 

نویسنده : لیلا امیری نسب

بیشتر بخوانید :

مجموعه داستان تو 

 

اگر می خواهید با پیش نویس زندگی بیشتر آشنا شوید و به مرحله عشق به خود و دیگران دست یابید پیشنهاد ما این است که پکیج از عزت نفس تا ارتباط موثر را تهیه بفرمائید

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *