رییس بداخلاق – مجموعه داستان تو (7)

جایی کار می کنم که رییسم به نامهربانی و پرخاشگری معروف است، و کارمندان پشت سرش او را آقای (اخلاق) می نامند. از من پرسید چگونه با این موقعیت کنار بیاید ؟ پاسخ دادم آنچه از رفتارهای نامناسب در این فرد می بینید مربوط به وجه (والد) اوست ولی در پشت نقاب این (والد) پرخاشگر یک (کودک) ترسیده وجود دارد، کودکی سه یا چهار ساله که نیاز به نوازش دارد، طبق نظریه تحلیل رفتار متقابل، این افراد به دلیل آسیب های دوران کودکی، از یک احساس غیر خوب درونی رنج می برند، یک تمرین سودمند در چنین موقعیتی، آن است که دختر بچه و یا پسر بچه درون دیگران را ببینید و در ذهنتان با او حرف بزنید ، به صورتی محبت آمیز و حمایت کننده.

طبق گفته دکتر اریک برن وقتی آدم به (کودک) دیگران عکس العمل نشان می دهد دیگر از (والد) او نمی ترسد. آدل راجرز می گوید این تمرین را روی یکی دو نفر مرد، “روسای شرکتها “ انجام دادم یعنی نگاهی به درون آنها انداخته بودم و در این مواقع گاهی چیزی در درون هر کدامشان می دیدم یک موجود کوچولو ، عجیب، قبراق که دوستش داشتم. و در آن لحظه با او معامله کردم، معامله ای بزرگ که در آن موفق شدم.

نکته بسیار مهم در ارتباط با دیگران این است که در وجه کودک درون همه انسانها، تمام خصایص خوب وجود دارد، اهمیتی ندارد دیگران پشت سر رییست چه می گویند و چه واکنشی نسبت به او دارند، این به تو مربوط نیست. هرگاه به این مرد فکر می کنی تنها روی خصوصیات مثبت او تمرکز کن، رفتارش با دیگران هر طور باشد مجبور است با تو خوب رفتار کند.

 

نویسنده : لیلا امیری نسب 

بیشتر بدانید:

 

والد – بالغ -کودک – در نظریه تحلیل رفتار متقابل

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *