ترس و عشق – مجموعه داستان تو (18)

سالها رنج ناشی از عدم اعتماد بین خود و شریک زندگی اش را تجربه کرده بود و باور داشت مردها قابل اعتماد نیستند و اگر به آنها فرصت بدهی چیزی جز خیانت عایدت نمی شود. به او گفتم آیا تا به حال پیش آمده که خودت نیز برای طرف مقابلت غیر قابل اعتماد باشی! با جدیت و بی تردید حرف من را رد کرد و گفت اصلا ! من کاملا باوفا و متعهد بوده ام .بعد از مدتی صحبت با او، متوجه شدم در تمام روزهای بی اعتمادی به همسرش، تنها چیزی که در ذهنش پرورش می داده، مرد بعدی یعنی مرد رویاهایش بوده در حالی که هنوز حرفی از اتمام رابطه زده نشده بود، مدام او را تهدید و کنترل می کرد که اگر خطایی کند رابطه اش را قطع خواهد کرد.

پیش نویس زندگی او را مرور کردم و متوجه شدم دختری ضعیف و شکننده در درون دارد که به محض دیدن مردها می ترسد، ترسی که از دوران کودکی از عدم اطمینان و اعتماد به مردها که از رابطه بین پدر و مادرش آموخته بود و همان تصویر پیش نویسی در اکنون و اینجا در روابطش رزونانس می کرد.

 

 باید توجه داشت که این تحلیل رفتار، تلاشی برای توجیه مردهای اهل خیانت ندارد ولی کشف این موضوع که گاهی ذهنیت خود فرد ، ترسهای درونی او از روابط دوران کودکی و دیدن نمونه های متعدد از این دست روابط مسموم در اطرافیان،می تواند خود در به وجود آمدن شرایط موجود موثر باشد می تواند از رنج رویایی با سایه های درون جلوگیری کند.

 

راه حل در عشق ورزی به کودک ترسیده درون خود است تا اطمینان یابد که جهان امن است و انسانهای اطراف ما نیز امن هستند و قرار نیست ما را تنها بگذارند. اگر به خودمان عشق نورزیم، احساس ترس و بیزاری جای آن را می گیرد و آن را به تمام دنیا فرافکنی می کنیم .در این مرحله اگر تمام تمرکزت را بر جنبه های مثبت زندگیت قرار دهی به مرور از ارتعاش ترس خارج و در مدار ارتعاشی عشق قرار خواهی گرفت .

 

نویسنده : لیلا امیری نسب

در این خصوص تحلیل فیلم رگ خواب به مدت 30 دقیقه با بررسی پیش نویس زندگی مینا ( با بازی بی نظیر لیلا حاتمی ) را در لینک زیر ببینید و مقاله مربوطه را مطالعه کنید:

 

عزت نفس در رابطه – تحلیل فیلم رگ خواب – رویکرد تحلیل رفتار متقابل

همچنین بخوانید :

مقالات و داستان تو

اگر می خواهید با پیش نویس زندگی آشنا شوید و روابط خود را بهبود بخشید، پیشنهاد ما این است که پکیج آموزشی از عزت نفس تا ارتباط موثر که طبق استاندارد انجمن بین المللی ITAA  تهیه شده را تهیه فرمایید.

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *